Mi van a királynő táskájában?

(Photo by Pool/Max Mumby/Getty Images)

A csütörtöki ’Tudtad?’ írásai kizárólag szórakoztató céllal kerülnek a heti menübe. Honlapomhoz híven azért igyekszem olyan történetekkel szolgálni, amelyek az ember természete és viselkedése miatt érdekesek, furcsák, vagy meglepőek. Így kerül ma terítékre II. Erzsébet brit királynő táskája. Pontosabban táskái, mert becslések szerint több mint 150 darabból álló gyűjteménye van.

Már az is meglepő, miért kell a világ egyik legtehetősebb hölgyének egy méretes táskát cipelnie mindenhová? Gyakorlatilag mindent személyzet végez helyette, mire kellhet mégis a táska? Vajon mit tart benne?

A legelső, amit általában kivesz belőle, egy S betűt formázó kampó, amelyet az asztal szélére helyez és erre akasztja a táskáját. Így az derékmagasságba kerül és a királynő minden különösebb nehézség nélkül hozzáférhet. Babonás lévén, mindig magával hord jó pár szerencsehozó amulettet is, lovacskákat, kutya figurákat, apró réz nyergeket és ostorokat, amelyeket gyermekeitől és unokáitól kapott. Családi fotókat is tart magánál, valamint jutalomfalatkákat kedvenc kutyái számára. Ez utóbbi magyarázattal szolgálhat a táska méretére. Kis fényképezőgépe szintén mindig ott lapul a táskában, és gyakran döbbent meg komoly államférfiakat azzal a kéréssel, hogy pózoljanak a családi album számára. Mivel Őfelsége nagyon nem szeret unatkozni, neves újságokból összeválogatott keresztrejtvényeket is rejt a táskája. Találunk még benne tükröt, naplót, címes füzetet, napszemüveget, olvasószemüveget, és furcsamód egy zsebkést is.

Dennis Friedman pszichológus szerint a királynő  -mint minden nő- a kényelem és a biztonság érzete miatt tartja magánál mindenütt a táskáját. Egyedül a skóciai Balmoral Kastélyban nincs nála táska, ahol a legfelszabadultabban érzi magát.

Más udvari megfigyelők szerint ennél sokkal praktikusabb célt szolgál a táska, a királynő egyszerűen ezzel jelzi bizonyos kívánságait. Ha például felteszi az asztalra, az azt jelenti, hogy az esemény a végéhez közeledik, a királynő indulni szándékozik, nincs több kérdés Őfelségéhez. Egy másik „táskatartás” abban az esetben használatos, amikor valaki a megengedett 30 másodpercnél több időre tartja szóval a királynőt. Ilyenkor a táskával jelzi udvarhölgyének, hogy vegye át a társalgást és ő tovább lép a következő vendéghez. A táskajelzések tehát egyszerű és udvarias módon könnyítik meg a királynő dolgát társasági eseményeken. Így vagy úgy, a táska a királynő nyilvános megjelenéseinek elengedhetetlen kelléke és úgy tűnik, jól működik.

Varga Mónika