Már neve is van az őrületnek: „szelfitisz”-nek keresztelték azt a jelenséget, amikor valaki a szelfikészítés megszállottjává válik. A szelfizés napjainkra olyan méreteket öltött, hogy szakemberek sokasága szerte a világban kutatásokkal igyekszik megfejteni az okokat és a következményeket. Spanyolországi kutatások során akadtak olyan megkérdezettek, akik naponta több mint 200 szelfit készítenek. Jogosan vetődik fel a kérdés, nincs-e az ilyenfajta késztetés mögött valamiféle mentális zavar?
A kutatók a fent említett „selfitis” néven kategorizálták és a következőképpen határozták meg az önfotózás kóros változatát: a személy megszállott és kényszeres vágya, hogy önmagáról fényképeket készítsen, közzé tegye azokat a közösségi médiában, mintegy kompenzációt keresve csekély önbizalma és üres magánélete miatt. Szerintük tehát egy jól körülírható mentális zavarról van szó. Súlyosságát tekintve fokozatokra is osztották: kezdődő, akut, illetve krónikus változata ismert.
Ezek hallatán sok fiatal csattan fel dühösen, és tiltakozik kézzel-lábbal, hogy ez túlzás, és ők csak azért készítenek szelfiket, mert élvezik és jólesik, és mert mindenki csinálja. Persze, értjük mi ezt. Főleg a világjárvány, az emberi kapcsolatok lenullázása idején kell egy kis hangulatjavítás, vagy egy picit kozmetikázott, tuti pózos, (mell ki, has be) önámítás. Ezzel nincs is semmi gond. Mindaddig, amíg nem ez tölti ki napjaink nagy részét, és függővé nem válunk tőle. Amikor a valóságtól teljesen elrugaszkodott, felismerhetetlenségig szerkesztett képek tömegével tömjük meg tárhelyünket és a közösségi médiát, akkor már el kell gondolkodnunk, milyen rendellenesség állhat a háttérben. (pl. kóros testképzavar, önbizalomhiány, elszigeteltség, kisebbségi érzés stb.) és mihamarabb vegyünk igénybe segítséget a leszokáshoz.
Léteznek még ezek kívül az úgynevezett „cool szelfik”, amik nem egyszer készítőjük életébe kerülnek. Az utóbbi évtizedben járványszerűen terjed a józan ész határait feszegető, veszélyes helyeken és pózokban készülő szelfizés. Feltűnésre vágyó emberek lélegzetelállító mutatványok közben fotózzák magukat, például egy felhőkarcoló tetejéről lógva, oroszlánnal pózolva, vagy egy-egy híres látványosságon bemutatott életveszélyes mutatvány közben. 2015-ben például több tucat ebből eredő halálesetet regisztráltak Oroszországban, ahol kampány is indítottak a felelőtlen viselkedés megelőzésére.
Végezetül egy sokkoló szám a vezetés közbeni szelfizés következményeiről. India, amely ország a világ legtöbb Facebook használóját jegyzi, a vezetés közben történő szelfizés terén is valószínűleg világelső. Az adatok szerint Indiában a halálos közlekedési baleseteket 127 esetből 76-ban a vezetés közbeni szelfizés okozza.
Szóval csak óvatosan!