HALLOWEEN ünnepe feltételezések szerint a kelta népek Samhain nevű ünnepéből származik. Sok-sok évszázaddal ezelőtt, a brit szigeteken élő kelták a búcsúzó nyár és a beköszöntő tél tiszteletére rendeztek hangos mulatságokat, valamikor október végén. Valószínűleg ezen ünnepségek vicces-bolondos leszármazottja az eredetileg angol nyelvterületen elterjedt Halloween. Mára a világ számos országába eljutott, október 31-én ünneplik jelmezes bulikkal, valamint házról-házra járó, édességet gyűjtő és csibészkedő gyerekfelvonulással. Ez lenne a Halloween sztori.

A MINDENSZENTEK története azzal indult, hogy egy pápa egy szép napon gondolt egyet. Egész pontosan időszámításunk szerint 610-ben IV Bonifác pápa úgy döntött, hogy ünnepnapot nevez ki a kereszténység ügyéért életüket áldozó mártíroknak. Május 13-át választotta, és nagyjából egy évszázadon át a hívek ezen a napon emlékeztek meg a vallás mártírjairól. Valami oknál fogva azután III György pápa áttette az ünnepet november elsejére, vagyis éppen egy nappal a fent említett Halloween napja utánra.

A Mindenszentek tehát egyértelműen VALLÁSOS ÜNNEP, amikor a híveknek előírás a szentmise látogatása. Mára ugyan vallástól függetlenül mindenki a temetőkbe megy, hogy megemlékezzen elhunyt szeretteiről, és a temetőlátogatóknak többnyire fogalmuk sincsen a keresztény mártírokról, november elseje alapvetően egy szomorú hangvételű, gyásszal és fájdalommal kapcsolatos megemlékezés.

Nem így a Halloween, ami, mint láthattuk egy KERESZTÉNYSÉG ELŐTTI, sokkal TERMÉSZETKÖZELIBB időkből származó, nem a fájdalmas gyásszal összekapcsolt esemény. A jelmezek valószínűleg a visszajáró szellemek, vagy a tél riogatására szolgáltak, a bolondozások pedig a hosszú sötét esték egyikét élvezetes mulatsággá alakították.

Két ünnep tehát TELJESEN ELTÉRŐ EREDETŰ, egyszerűen fogalmazva, SEMMI KÖZÜK EGYMÁSHOZ.

Ebből következően nyugodtan be lehet fejezni a két ünnep létjogosultsága felett kialakult ÁDÁZ VITÁKAT és bátran engedhetnénk mindenkinek, hogy ha mulatni tartja kedve mulasson, ha sírni tartja kedve sírjon. Vagy akár mindkettő!

A félreértés talán abból adódhat, hogy a Halloween elnevezés az All Hallows’ Eve elnevezésből származik (első írásos említése 1745), ami valóban Mindenszentek Estéjét jelent, de attól ez még nem a keresztény Mindenszentek napja. A veszekedni akarók malmára hajtja vizet, hogy a két ünnep ilyen közel került egymáshoz, de az egyik logikusan ezer éve október végén volt, a másikat meg egy pápa kedve szerint tették november elsejére.

És most jöjjön a földrengés!

Európa valaha volt LEGBORZALMASABB FÖLDRENGÉSE éppen MINDENSZENTEK NAPJÁN, 1755 november elsején rázta meg Portugália fővárosát, Lisszabont, és tette azt a földdel egyenlővé néhány óra leforgása alatt. A földrengés erősségét a Richter skála szerinti 8,7-9-re becsülik.

A nagyjából tíz percig tartó földmozgás pont reggel 9.30 és 9.40 között pusztított, amikor a város apraja-nagyja A TEMPLOMOKBAN ZSÚFOLÓDOTT ÖSSZE a kötelező misét hallgatva. És ha ez még nem lenne elegendő, Mindenszentek alkalmából a templomokat és a házakat ÉGŐ GYERTYÁK EZREIVEL díszítették, amelyek a földrengés során eldőltek és lángba borították az egész várost. A tűz elől a tengerpartra menekülő tömegeket egy 20 méteres hullámokkal érkező cunami ölte meg. A város távolabbi részében pedig a tüzek közel 5 napig pusztítottak tovább. Becslések szerint körülbelül ÖTVENEZER EMBER VESZTETTE ÉLETÉT, (az akkori lakosság egynegyede), és az épületek 85%-a megsemmisült. Könyvtárak és templomok felbecsülhetetlen kincsei vesztek oda ebben az elképzelhetetlen apokalipszisben.

MI TÖRTÉNT AZUTÁN, hogy romba dőlt egy város? Azután, hogy templomok omlottak hívők ezreire, és az emlékezés gyertyái borították lángba az eget éppen Mindenszentek napján?

Ugyanaz, ami ma is történik velünk, ha a tömeges rémület hatására a logikustól eltérő magyarázatokat keresünk. A borzalmas esemény MEGOSZTOTTA A LAKOSSÁGOT, a túlélőkből két egymástól jól elkülönülő csoport alakult.

Az EGYIK CSOPORT meg volt győződve róla, hogy a természeti katasztrófa isten büntetése az emberek tévelygései miatt, ezért úgy vélték, MÉG TÖBB HATALMAT KELL ADNI AZ EGYHÁZNAK.

A MÁSIK CSOPORT pont az ellenkezőjét gondolta. A kevésbé vallásos embereknek megingott a hite az egyházban, és a tudomány, a felvilágosodás felé fordultak. Szerintük éppen, hogy KEVESEBB HATALMAT KELLENE ADNI AZ EGYHÁZNAK, és a tudomány ésszerű, valódi védelmet nyújtó erejére kellene támaszkodni.

A vitának Pombal márki vetett véget, aki az élvezeteket hajszoló, gyenge király helyett kezébe vette az irányítást, és mai szóval élve „tökéletes válságmendzserként” működött.

Bécset és Londont megjárt, tájékozott és pragmatikus ember lévén kijelentette, hogy az egyház hátráltatja az ország fejlődését, és az egyházi hatalom korlátozása mellett döntött. Eltörölte az inkvizíciót és a – király helyett – vasököllel irányított.

Az akkor lehetséges módszerekkel elejét vette a járványok terjedésének és a bűncselekmények elharapódzásának. Megszervezte a város újjáépítését, az akkori legmodernebb építészeti ismeretek alapján, az épületekbe földrengést érzékelő faszerkezeteket építtetett.  Az elpusztult városrész a mai napig az ő irányítása alatt megújult formában áll.

Személye persze máig megosztja az embereket, nem is várhatjuk másképp. Egyesek szerint nagyszerű politikus volt, és Portugália sokat köszönhet neki. Mások szerint diktátor volt, és kegyetlen módszerekkel érvényesítette akaratát.

Akárhogy is történt, míg Pombal márki a város újjáépítésén fáradozott, az éppen hatalmon lévő, erősen traumatizált I János király csak fából épült palotában, illetve sátorban volt hajlandó lakni, valamint visszatérő rémálmaival küzdött.

Aztán hogy ez a földrengés hogyan is függ össze a Mindenszentek és a Halloween körül zajló civakodással, azt a kedves olvasóra bízom.